Jdeme na to zostra, Waveshare RP2040-LCD-0.96

06.05.2022

V úplně prvním (úvodním) příspěvku tohoto blogu jsem Vám slíbil, že odůvodním moji volbu. Proč právě Waveshare RP2040-LCD-0.96? Tato deska, i pro mne jako začátečníka, má podle mne několik výhod, které rozeberu níže. Proto mám vizi si na ní některé principy odzkoušet. Portovat následně vybraná řešení např. na "holé" Raspberry Pi Pico se mě jeví jako jednodušší cesta.

Waveshare RP2040-LCD-0.96
https://rpishop.cz/waveshare/4462-923-waveshare-pico-like-mcu-deska-zalozena-na-raspberry-pi-mcu-rp2040-s-lcd-displejem.html
https://www.waveshare.com/rp2040-lcd-0.96.htm
https://www.waveshare.com/wiki/RP2040-LCD-0.96

Nespornou výhodou desky, alespoň z mého pohledu, je integrovaný displej a dostupný ukázkový kód pro jeho obsluhu na stránkách výrobce. To začátečníkovi ubírá starost o jednu z komponent. V tomto případě o tu která zajišťuje komunikační kanál desky směrem ven. Má to dvě výhody. Začátečník nemusí hned na úvod řešit připojení displeje k desce včetně např. převodu napěťových úrovní při vyšším napájecím napětí displeje. Druhá výhoda je spojena s programem pro obsluhu displeje. Dokáži si představit i na sobě, že by mě na úplný začátek nebavilo naslepo ladit kód pro obsluhu sice pěkného displeje ovšem s nutností nastudovat jeho řadič, funkce atd.

Někteří namítnou, že LEDka(y) stačí. Ale to si nemyslím. Pouze v úzkém okruhu použití. Jakmile budeme chtít měřit a zobrazovat např. teplotu nebo datum a čas z RTC obvodu už potřebujeme cokoliv co nám tyto informace podá minimálně textově když ne rovnou graficky. Ukázkový (demo) kód na stránce výrobce je dostačující pro první přiblížení možností jakými displej disponuje. Použiji jej proto jako základ pro vlastní kód a to v několika variantách. Alespoň to mám takto v plánu.


12.05.2022; dodatečná poznámka (po zveřejnění příspěvku)

Dnes už vím, že to tak jednoduché nebude. Beru zpět ... Pokud si budu chtít udělat vlastní verzi univerzálního modulu s třídou či třídami (do začátku např. jednoduššími) tak budu muset rozklíčovat kód z ukázky od výrobce. Ideálně tak abych mu porozumněl. Zkusím proto svoji verzi(e) bohatě okomentovat. Snad pomůže i ostatním ... Ale o tom až zase někdy příště.

V případě "holého" originálního Raspberry Pi Pico lze doporučit na úplný začátek přídavný modul Pico LCD 0.96 od stejného výrobce tj. společnosti Waveshare. Na něj jsem bohužel narazil až v době kdy už jsem měl MCU RP2040-LCD-0.96 pořízeno. Používá evidentně shodný displej ovládaný řadičem ST7735S (odkazuje na něj dokumentace výrobce u obou desek a odpovídá tomu i ukázkový kód od výrobce, který je pro desku samostatného displeje s tlačítky a MCU RP2040-LCD-0.96 shodný). Navíc je deska vybavena dvěma uživatelskými tlačítky a joystickem pro ovládání. Tím lze pořešit do začátku i interakci směrem k MCU. K tomuto modulu se vrátím později až jej budu mít fyzicky k dispozici a budu jej moci vyzkoušet.

Waveshare Pico LCD 0.96
https://rpishop.cz/waveshare/4021-waveshare-096-lcd-displej-pro-raspberry-pi-pico-16080-spi.html
https://www.waveshare.com/pico-lcd-0.96.htm
https://www.waveshare.com/wiki/Pico-LCD-0.96

Waveshare RP2040-LCD-0.96 má samozřejmě více výhod např. možnost přímého napájení z lithiové baterie s jejím dobíjením. Ale vrátím se k tomu proč integrovaný displej. Chtěl bych se především zaměřit na periferie využívající univerzální sběrnici I2C. Ve spojení s touto deskou vidím výhodu v tom, že mi MCU deska může sama po zapnutí detekovat na I2C dostupná zařízení a např. zobrazovat jejich adresy. To, alespoň podle mne, může v začátcích hodně pomoci. Uvidíme a čas ukáže zda je tato myšlenka správná ...

Všechny výše uvedené odkazy byly v době uveřejnění příspěvku platné a funkční. Pokud zjistíte opak prosím o zpětnou vazbu. Předem děkuji.

© Všechna práva vyhrazena 2023, Kulíček R.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky