OctoPrint, HW pro ovládání LED rampy na Ender 3 S1 Pro

16.04.2023

V žádném případě si nemyslím, že bych "vymyslel kolo". Žádný zázrak ani překvapení se nekoná. Chtěl jsem pouze poskytnout inspiraci. Samozřejmě se jedná o zprovoznění ovládání LED rampy 3D tiskárny Creality Ender 3 S1 Pro prostřednictvím OctoPrintu.
Nezjišťoval jsem vůbec jak je rampa řešena. Cíl byl jednoduchý. Pokud možno mimo rozpojování konektorů nezasahovat do tiskárny, vestavěný vypínač na tiskárně ponechat trvale zapnutý a do přívodu vsadit cokoliv co bude umožňovat elektronické spínání pomocí vybraného GPIO portu na Raspberry Pi, na kterém OctoPrint běží.

LED rampa je napájena 24V DC z prostředního konektoru na obrázku výše. Teoreticky lze tento vývod použít pro cokoliv za předpokladu, že bude dodržen max. proudový odběr avizovaný výrobcem (na který je i upozorňováno přímo u konektoru). Než jsem začal s prvními testy změřil jsem odběr LED rampy. Naměřil jsem 0,2A což není nic extrémního (4,8W). Z tohoto pohledu jsou některé součástky předimenzovány. Speciálně koncový spínací N MOSFET. Mým cílem bylo maximálně použít staré domácí "šuplíkové" zásoby co se týče součástek. Mimo jiné, ve schématu uvedený klasický NPN tranzistor BC548C je v mém provedení starý "teslácký" KC238C (BC548C je jeho náhradou), kterých jsem v "šuplíku" našel snad 100ks.

POZOR!!! V rámci svých řešení nezapomeňte na to, že Raspberry Pi používá navenek logiku 3,3V a není ani tolerantní vůči 5V. Za sebe jsem vsadil na jistotu a obě části (RPi 3,3V DC a 24V DC 3D tiskárna) oddělil optočlenem (opět z "šuplíku"). Zem je společná. Stejně u Raspberry Pi s OctoPrintem je spojena přes propojovací USB kabel. V tomto případě není na závadu.

O řešení na straně OctoPrintu se nebudu rozepisovat. Předpokládám, že pokud se někdo do realizace pustí ví a má odzkoušeno jak funguje správa plugin modulů, jak přidávat další a konfigurovat je. Mnou použité, odzkoušené a tudíž doporučované časem zveřejním jinde. Jenom zmíním, že já jsem napoprvé sáhl po "GPIO Control", který jsem nakonfiguroval na mnou zvolený GPIO port. Při tomto zapojení samozřejmě platí, že aktivní je v HIGH úrovni (svítí) s výchozí hodnotou LOW (zhasnuto).

Odkaz na schéma a obrázek zapojení na prototypovacím nepájivém poli najdete pod tlačítkem níže. Schéma je ukryto mimo jiné i v úvodním obrázku tohoto příspěvku. Ale je to zmenšeno a není tak dobře čitelné. Realizovat chci bez výroby speciálního resp. individuálního tištěného spoje. Bude postaveno pouze na destičce univerzálního tištěného spoje. Foto připojím až bude zrealizováno.

Všechny výše uvedené odkazy byly v době uveřejnění příspěvku platné a funkční. Pokud zjistíte opak prosím o zpětnou vazbu. Předem děkuji.

© Všechna práva vyhrazena 2023, Kulíček R.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky