OctoPrint (OctoPi) a Klipper

11.04.2023

Dovolím si malou odbočku. Je totiž také neodmyslitelně spjato s jednodeskovými počítači Raspberry Pi. Po možnosti si v praxi osahat 3D tisk, jehož teorii jsem měl již dříve nastudovánu, došlo "na nejhorší". S přelomem roku jsem se sám stal majitelem tiskárny Creality Ender 3 S1 Pro. Do této doby, díky mému poslednímu zaměstnavateli, se moje praktické zkušenosti točili výhradně okolo tiskáren společnosti Prusa Research.
Každopádně jsem chtěl docílit komfortu, který jsem poznal již dříve a to možnost ovládat a monitorovat tiskárnu(y) vzdáleně. K tomuto účelu jsem vytáhl "ze šuplíku" nevyužité Raspberry Pi 3B+ a dal se do laborování. Ještě zmíním, že jsem z přelomu roku měl přichystán i kamerový modul Arducam 16 Mpx.

1.) První rozčarování přišlo v okamžiku kdy jsem zjistil, že žádná z dostupných verzí originálního firmware tiskárny Creality Ender 3 S1 Pro nemá povoleny tzv. "Host Action Commands". Což mimo jiné vylučuje zpětnou vazbu směrem k OctoPrintu při ovládání z dotykového displeje, vyčítání stavu senzoru filamentu a podobně ...
2.) Druhým problémem, se kterým jsem po zkušenostech s tiskárnami od společnosti Prusa Research nepočítal byla správná kalibrace první vrstvy. Pořád jsem se potýkal s tím, že ne vždy bylo optimální a testovací obrazce pro první vrstvu vykazovaly na určitých místech podložky neustále chyby. Opakovaná a pečlivá kalibrace se míjela účinkem. Dost často se mě také stávalo, že výtisk ještě před dokončením z podložky odpadl a vše bylo tím pádem ztraceno. Nejdříve jsem kladl za vinu tiskovému plátu, který je spolu s tiskárnou dodáván (i když je také zrnitý s práškovým PEI). Musím uznat, že pláty tiskáren od společnosti Prusa Research jsou prostě "bomba" a nic se jim nevyrovná. A vydrží opravdu hodně - včetně mého zacházení. Proto jsem nejdříve uvažoval jenom o jeho výměně za podobný od jiného výrobce.
Po oživení OctoPrintu a hraní si s jeho pluginem "Bed Visualizer" jsem příčinu odhalil (resp. mě to došlo - prošlo konečně mým "dlouhým vedením"). V plátu, který opravdu silně drží magnet podložky to být nemůže. Došel jsem k tomu, že prostě musí být "křivá" už samotná tisková vyhřívaná podložka. Asi jsem si měl v tomto směru nastudovat již dříve! Na Internetu je o tomto mnoho příspěvků a povídání. Tuto záležitost evidentně vyřešila výměna dodaného plátu za zrcadlo. Doporučuji ihned spolu s tiskárnou pořídit! Ušetříte si tím spoustu trápení hned na samotném začátku. V CN se s tím prostě nemažou a nějaká tolerance u tohoto klíčového dílu jim asi nic neříká. Nebo jsem měl jenom smůlu a chytil nepovedený kus. I to je samozřejmě možné. Každopádně zrcadlo tento nedostatek pomohlo vyřešit. Už při prvních testovacích výtiscích se mě jeví, že model na zrcadle drží daleko lépe než na plátu s PEI a to i bez použití podpůrných prostředků jako je např. 3DLAC. O testování, kalibrování první vrstvy ani nemluvě ... daleko daleko lepší ...

Postěžoval jsem si (na svoji "blbost") a nyní se vrátím zpět k prvnímu bodu. Jak vyřešit? Toť otázka ... Ać sám jsem "vyžilý" programátor (klasika PC/Windows a maximálně Python/MicroPython na RPi), tak jsem si ale netroufl jít cestou stažení zdrojového kódu ať už originálního firmware či jiného alternativního, jeho úpravy a překladu (kompilace) zpět pro MCU základní desky tiskárny. To by nemuselo dopadnout dobře. Toto jsem proto automaticky zavrhl.
Ale zaznamenal jsem, že sama společnost Creality začala nabízet ke svým tiskárnám tzv. "Creality Sonic Pad". Což samo o sobě není nic jiného než jednodeskový počítač s dotykovým displejem, na kterém běží Open Source firmware pro 3D tiskárny Klipper. A to mne zaujalo.

Dalším studiem na Internetu jsem pak totiž zjistil, že
- Klipper běží na RPi (jak jinak ...)
- část firmware určenou pro vlastní tiskárnu si dokáže Klipper sestavit a zkompilovat sám (výýýhra)
- Klipper může být nainstalován společně s OctoPrintem na jednom stroji a z Web UI být dostupný díky pluginu "OctoKlipper"

Jako správný "šťoura" a "ladič" jsem se na základě těchto informací a vlastně nedlouho po pořízení tiskárny rozhodl vše "zahodit" a začít znovu. Zvítězila možnost jít cestou doplnění tiskárny o klasické Raspberry Pi 3B+ (nebo vyšší model) s rozběhnutým OctoPrintem, podporou kamery, Klipperem a příslušným doplňkem Klipperu pro OctoPrint. Mimo dohledu a možnosti vzdáleného ovládání tiskárny tím získám absolutní nezávislost na firmware od Creality. Časem předpokládám, že budu těžit i z dalších výhod Klipperu.

Jedna tématická k proběhnuvším svátkům jara s tiskárnou.

Nebudu Vás napínat. Zadařilo se. Jinak bych tento příspěvek nepsal. Tiskárna přežila a tiskne. Zdá se ... Doporučuji ale pouze "hračičkům", zdatnějším a znalým uživatelům. Ideálně zdatnějším než jsem já sám. Nicméně změny provedené na straně vlastní 3D tiskárny jsou vratné. Nemusíte mít proto obavy ... Kdykoliv lze zpět na základní desku tiskárny nahrát originální firmware Creality. Je třeba počítat s tím, že s Klipperem pozbývá funkčnost dotykový displej na tiskárně. Vše pak řídí přes USB port připojené RPi (v režimu "HOST").
Případné doplňující informace, odkazy, poznatky, tipy a triky související s tímto tématem najdete na samostatné stránce pod tlačítkem níže.

Raspberry Pi a 3D tisku zdar

Všechny výše uvedené odkazy byly v době uveřejnění příspěvku platné a funkční. Pokud zjistíte opak prosím o zpětnou vazbu. Předem děkuji.

© Všechna práva vyhrazena 2023, Kulíček R.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky